Theodor Stolojan, declarații explozive la REALITATEA PLUS: "PNL nu l-a plăcut niciodată pe Nicușor Dan"

Theodor Stolojan, declarații explozive la REALITATEA PLUS: "PNL nu l-a plăcut niciodată pe Nicușor Dan"
Theodor Stolojan, în exclusivitate la Realitatea PLUS
Fostul premier Theodor Stolojan susține că PNL nu l-a plăcut niciodată pe Nicușor Dan, deși l-a susținut în turul 2 al bătăliei pentru Cotroceni. Aflat în studioul REALITATEA PLUS, Theodor Stolojan a vorbit și despre relația dintre șeful statului și premierul Ilie Bolojan, despre care spune că este doar „instituțională”. De altfel, acesta este motivul pentru care Bolojan nu ține cont de cerințele lui Nicușor Dan, spune Theodor Stolojan.
„Relația dintre Bolojan, prim-ministru, și președintele Partidului Național Liberal și Nicușor, președintele României, este, cum a definit-o Bolojan, instituțională. Deci ei discută când au nevoie. Nu sunt, să zicem, prieteni.
De fapt, pot să vă spun - și acuma pot să o spun foarte deschis - Partidul Național Liberal niciodată n-a avut o simpatie deosebită față de Nicușor Dan.
De ce vă spun acest lucru? Pentru că atunci când era bâlbâiala aia cu candidații PNL-ului pentru Municipiul București, nu o dată, de două ori sau trei ori, în organismul de conducere al Partidului Național Liberal m-am ridicat și am spus: «Domnule, suntem într-o situație ciudată, schimbăm... de ce nu-l susținem pe Nicușor Dan?»
Sigur, răspunsurile primite au fost superficiale: că nu-i membru al PNL-ului, că vrea să fie independent, că nu știu ce... Deci niciodată n-a fost, ca să spun așa, un fel de susținere entuziastă deosebită în PNL pentru candidatul...”, a declarat Theodor Stolojan la Realitatea PLUS.
Citește și:
- 09:57 - Mihai Fifor, atac virulent la adresa lui Ilie Bolojan: „Multă voce, puțin talent”
- 09:12 - Călin Georgescu, mesaj de mulțumire pentru susținători: „Am primit acest pas înainte ca pe o lucrare a lui Dumnezeu”
- 08:59 - Avertismentul S&P: România intră într-o perioadă economică dificilă, creștere zero în 2026
- 18:21 - Marius Budăi acuză Guvernul că a încercat să blocheze banii pentru pensionari și copiii cu dizabilități: „PSD a ales să se bată pentru oameni”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News











