DEZVĂLUIRI: NOUL PROTOTIP DE ARMĂ DE ASALT DE LA FABRICA DE ARME CUGIR

DEZVĂLUIRI: NOUL PROTOTIP DE ARMĂ DE ASALT DE LA FABRICA DE ARME CUGIR
La Fabrica de Arme din Cugir se dezvăluie noul prototip de armă de asalt bazată pe principiul AKM, pregătit pentru producția de serie mică.
La Fabrica de Arme din Cugir se dezvăluie noul prototip de armă de asalt bazată pe principiul AKM, pregătit pentru producția de serie mică.
La Fabrica de Arme din Cugir, încă din 2021, a fost dezvoltată o armă de asalt bazată pe principiul AKM – Automatul Kalaşnikov, aflată în prezent la stadiul de prototip industrial. Potrivit conducerii fabricii, urmează o testare finală a acestei arme, iar în funcție de rezultatele obținute, producția de serie mică poate începe, marcând primul pas către testare și omologare oficială.
„Pentru modelul din 2021, s-a încercat reproiectarea pe acelaşi principiu de funcţionare ca şi AKM-ul cu cumul de gaze. În urma testelor, se fac modificări constructive pentru ca arma să îndeplinească criteriile NATO și pentru a putea fi omologată. Sunt şanse foarte mari ca arma să treacă testările. Am văzut unde s-a greşit și am reparat”, a declarat Ionela Bumb, din cadrul Inspecţiei Speciale pentru Cercetare în cadrul Fabricii de Arme Cugir, pentru ziarulunirea.ro.
Arma are inclus un regulator de gaze și suprafețe ambidextre, iar armarea se face în mod central. De asemenea este echipată cu un sistem dioptru și interfețe Picatinny, care permit adăugarea de accesorii. Carcasa este fabricată dintr-un aliaj de magneziu, ceea ce îi conferă o greutate redusă de 3,2 kg, fără a include accesoriile.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 14:53 - Ședința de Guvern privind reducerea ACCIZEI la motorină, amânată
- 14:44 - Ministrul Sănătății va merge la Washington. Alexandru Rogobete, discuții cruciale în scandalul Pfizer -SURSE
- 11:53 - Ministrul Sănătății vrea negocieri directe cu Pfizer: ”Să găsim soluții pentru oameni și pentru România”
- 09:36 - Alexandra Păcuraru depune plângere penală împotriva lui Gigi Becali: „Aceste abuzuri, jigniri, umilințe, intimidări și amenințări trebuie să înceteze”
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News










