PREMIERUL FRANCEZ SEBASTIEN LECORNU A DEMISIONAT

PREMIERUL FRANCEZ SEBASTIEN LECORNU A DEMISIONAT
Criză politică în Franța
Proaspăt numit în funcția de premier al Franței, Sebastien Lecornu a demisionat. Sebastien Lecornu a demisionat în această dimineață după reacțiile negative la adresa numirilor din noul său guvern. Șeful statului a acceptat plecarea prim-ministrului, care a devenit cel mai scurt mandat din a Cincea Republică.
Prima parte a noului guvern a fost dezvăluită ieri, marea majoritate a acestuia fiind alcătuită din foști miniștri și persoane apropiate președintelui Republicii.
La două ore după numirea sa, Bruno Retailleau a criticat un guvern care „nu reflectă pauza promisă” și a anunțat organizarea unui comitet strategic al republicanilor în cursul dimineții, amenințând că va trânti ușa.
Confruntat cu critici pe scară largă și amenințări cu cenzura, Sébastien Lecornu și-a prezentat demisia, pe care Emmanuel Macron a acceptat.
Duminică, 5 octombrie, abia își prezentase componența cabinetului
Premierul francez Sébastien Lecornu a prezentat duminică membrii cheie ai noului său guvern, după câteva săptămâni de la numirea sa în funcție de către președintele Emmanuel Macron.
Trei guverne într-un an
Franța se confruntă cu o criză guvernamentală din vara anului 2024, atunci când victoria extremei drepte la alegerile europarlamentare l-a determinat pe Macron să dizolve Parlamentul și să organizeze alegeri anticipate.
De atunci și până în prezent, Franța a cunoscut trei guverne într-un singur an, o situație care pune sub semnul întrebării capacitatea președintelui Macron de a asigura o guvernare stabilă în ultimii ani ai mandatului său.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 10:07 - Anca Alexandrescu, dezvăluiri zguduitoare. Ce spune despre șeful AEP și scandalul legat de finanțatorii lui Nicușor Dan
- 08:00 - Ministrul Energiei recunoaște că n-a calculat impactul bugetar al planului pentru contracararea efectelor scumpirii carburanților
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 13:42 - Nicușor Dan, contrazis de AEP în scandalul finanțării electorale: „Au fost găsite nereguli de natură penală în urma cărora a fost sesizat Parchetul General”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News











