NICUȘOR DAN, LA CONSILIUL EUROPEAN DE LA BRUXELLES
23 oct. 2025, 08:33

NICUȘOR DAN, LA CONSILIUL EUROPEAN DE LA BRUXELLES
Situația din Ucraina și Orientul Mijlociu, pe agenda discuțiilor
Președintele României, Nicușor Dan, va participa, joi, la reuniunea Consiliului European, care va avea loc la Bruxelles. Situația din Ucraina, dar și cea din Orientul Mijlociu se află pe agenda discuțiilor.
Șeful statului a ajuns încă de miercuri, la Bruxelles, unde a participat la cina de lucru organizată de președintele Consiliului European, Antonio Costa, cu președintele Egiptului, Abdel Fattah El-Sisi, în marja Summitului instituțional UE - Egipt.
Potrivit Administrație Prezidențiale, agenda Consiliului European de joi include ca principale teme de discuție situația din Ucraina, din Orientul Mijlociu, securitatea și apărarea europeană, competitivitatea UE și tranziția dublă, accesul la locuințe, migrația și Republica Moldova.
Citește și:
- 12:45 - Anca Alexandrescu: „Grupurile de interese din spatele lui Bolojan organizează un atac la adresa Realitatea Plus”
- 08:18 - Olguța Vasilescu aruncă bomba: „Este foarte posibil ca să strângem aceste 233 de voturi. Cred că ar mai putea să dureze vreo săptămână această criză”
- 22:13 - Dan Dungaciu, după consultările de la Cotroceni: „Nu au o soluție. Tot ce se va întâmpla va fi o improvizație”
- 22:00 - George Simion, dezvăluiri explozive de la întâlnirea cu Nicușor Dan. Planul AUR pentru guvernare și rolul lui Călin Georgescu Liderul AUR, în exclusivitate la „Culisele Statului Paralel”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News












