Nicolae Ciucă după întâlnirea cu Mugur Isărescu: Am avut un dialog foarte bun cu guvernatorul Băncii Naţionale

Nicolae Ciucă după întâlnirea cu Mugur Isărescu: Am avut un dialog foarte bun cu guvernatorul Băncii Naţionale
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, preşedinte al Senatului a transmis luni, despre discuţia cu guvernatorul BNR Mugur Isărescu şi premierul Marcel Ciolacu de la Palatul Victoria, că a vizat un plan de acţiune pentru încadrarea în ţinta de deficit de 4,4%, măsuri pentru reducerea ratei inflaţiei la 8% şi un plan de investiţii de 250 miliarde lei. El precizează că, prin aceste măsuri actuala guvernare urmăreşte ca impactul preţurilor să fie cât mai mic asupra puterii de cumpărare a cetăţenilor şi să se păstreze echilibrul macroeconomic, care ne-a transformat într-una dintre cele mai performante economii ale Europei.
Citește și
- 19:14Nicușor Dan vrea guvern nou până marți, când începe vacanța parlamentară: Aștept ca partidele să vină mâine cu soluții
- 15:42Profeția lui Călin Georgescu începe să prindă contur: apă cu porția și facturi de patru ori mai mari
- 15:38Grindeanu, Bolojan și Fritz, negocieri cruciale la Vila Lac înainte de anunțul lui Nicușor Dan
- 15:14Noul protejat al lui Bolojan, atac total la Grindeanu: "PSD face și desface singur"
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News


























