Mircea Geoană: "Trebuie să ne pregătim pentru încă cel puțin câțiva ani de relație tensionată cu Rusia"

Mircea Geoană: "Trebuie să ne pregătim pentru încă cel puțin câțiva ani de relație tensionată cu Rusia"
"O Rusie mai agresivă înseamnă o Alianţă Nord-Atlantică mai pregătită"
Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat sâmbătă, la Constanţa, că trebuie să ne pregătim pentru încă cel puţin câţiva ani de o relaţie tensionată cu Federaţia Rusă, dar a subliniat că o Rusie mai agresivă înseamnă o Alianţă Nord-Atlantică mai pregătită să descurajeze această situaţie.
În contextul alegerilor prezidenţiale din Rusia, care se desfăşoară în perioada 15 - 17 martie, Mircea Geoană a fost întrebat ce înseamnă câştigarea unui nou mandat de către Vladimir Putin.
"Dacă cineva crede că aceste alegeri sunt alegeri într-o lume democratică, este evident că nu este cazul. Este continuarea acestui regim politic la Moscova şi, din păcate, nu vedem o schimbare de abordare nici în Ucraina, nici faţă de Occident, nici faţă de NATO. Aşa că trebuie să ne pregătim pentru încă câţiva ani de zile cel puţin pentru o relaţie tensionată, NATO îşi face datoria, ne protejăm teritoriul şi aliaţii, ne luăm măsuri în consecinţă. O Rusie mai agresivă înseamnă un NATO mai pregătit să descurajeze această agresivitate", a declarat Mircea Geoană.
Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, s-a aflat sâmbătă la Constanţa, unde a avut o întâlnire, în incinta Portului Constanţa, cu operatori din cadrul Constanţa Port Business Association şi şi-a lansat cartea "Bătălia pentru viitorul României. Gândurile unui român la vârful NATO".
Citește și:
- 10:07 - Anca Alexandrescu, dezvăluiri zguduitoare. Ce spune despre șeful AEP și scandalul legat de finanțatorii lui Nicușor Dan
- 08:00 - Ministrul Energiei recunoaște că n-a calculat impactul bugetar al planului pentru contracararea efectelor scumpirii carburanților
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 13:42 - Nicușor Dan, contrazis de AEP în scandalul finanțării electorale: „Au fost găsite nereguli de natură penală în urma cărora a fost sesizat Parchetul General”-VIDEO
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News











