Ludovic Orban este noul președinte al Camerei Deputaților

Ludovic Orban este noul președinte al Camerei Deputaților

Ludovic Orban este noul președinte al Camerei Deputaților

Realitatea din UNPR
Scris de Realitatea din UNPR Publicat: 22 dec. 2020, 09:03

Liderul PNL Ludovic Orban a fost votat, luni noapte, după 16 ore de ședință, președinte al Camerei Deputaţilor în noua legislatură. Orban a primit 179 de voturi.

Liderul PNL Ludovic Orban a fost votat, luni noapte, după 16 ore de ședință, președinte al Camerei Deputaţilor în noua legislatură. Orban a primit 179 de voturi.

Pentru funcţia de preşedintele al Camerei Deputaţilor au candidat Ludovic Orban (PNL) şi Alfred Simonis (PSD).Ludovic Orban a fost votat în funcție cu 179 de voturi „pentru” (PNL, USR, UDMR) și 110 „împotrivă” (voturile PSD).Simonis a primit în schimb 110 voturi „pentru” şi 179 „împotrivă”.Au votat 289 de deputaţi, din totalul celor 322 care au depus jurământul. Votul a fost secret, cu buletine de vot.Preşedintele Camerei Deputaţilor este ales pe durata întregului mandat al forului legislativ 2020-2024.

Deputații au adoptat de asemenea componența Biroului Permanent al Camerei. Membri Biroului sunt aleşi la începutul fiecărei sesiuni ordinare.

Astfel, vicepreşedinţi ai Camerei Deputaţilor vor fi: Marius Budăi şi Alexandru Rafila (PSD), Laurenţiu Leoreanu (PNL) şi Cristina Prună (USR).

Secretari ai Camerei vor fi: Daniel Suciu (PSD), Cristian Buican (PNL), Oana Murariu (USR) şi Ovidiu Ganţ (minorităţi).

Iar chestori ai Camerei vor fi: Alexandra Presură (PSD), George Cristian Tuţă (PNL), Antonio Andruşceac (AUR) şi Seres Denes (UDMR).

Sursa: Realitatea Din PNL

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News

Mai multe știri din Politica Interna - nationala