Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”

Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”
Scris de Realitatea din UNPR Publicat: 15 feb. 2026, 13:22
Expertul în energie Dumitru Chisăliță demontează declarațiile optimiste privind „independența energetică” a României, afirmând că țara nu va fi independentă nici în 2028, nici în 2030 și nici în 2040. Acesta atrage atenția că România continuă să depindă de importuri în momentele critice, iar acest lucru anulează orice pretenție de autonomie energetică.
Citește și
- 10:09Ilie Bolojan ar putea fi chemat la audieri, în 3 dosare DNA - SURSE
- 10:06Nicușor Dan convoacă consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier: calendarul discuțiilor cu partidele
- 09:03Ce cadouri au voie să păstreze miniștrii și demnitarii. Noile reguli publicate în Monitorul Oficial și lista darurilor interzise
- 09:02Presa internațională scrie despre eșecul Guvernului Veștea: ”România intră într-o nouă perioadă de instabilitate„
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News
























