CARBURANȚII, TOT MAI SCUMPI LA ÎNCEPUT DE AN

CARBURANȚII, TOT MAI SCUMPI LA ÎNCEPUT DE AN
Prețul mediu al unui litru de benzină s-a majorat cu 5,1 %
În această perioadă, România se află pe locul 7 în Uniunea Europeană în topul țărilor cu cea mai ieftină benzină și pe locul 8 în ceea ce privește cel mai mic preț la motorină.
În ultimele 30 de zile, prețul mediu al unui litru de benzină s-a majorat cu 5,1 %, în timp ce pentru motorină prețul mediu a crescut cu 4,8 procente, relatează Radio România Actualități.
La București, un litru de benzină standard se vinde cu prețuri între 7,43 lei și 7,51 lei, în timp ce motorina standard se comercializează cu prețuri între 7,58 lei și 7,66 lei pe litru.
Cotațiile internaționale ale petrolului au înregistrat o creştere puternică miercuri, ca efect al scăderii semnificative a stocurilor de ţiţei din Statele Unite ale Americii şi a unor posibile perturbări în aprovizionare cauzate de noile sancţiuni americane impuse Rusiei.
Cu toate acestea, un acord temporar de încetare a conflictului din Fâșia Gaza a limitat câştigurile, notează Reuters.
Citește și:
- 17:13 - Încep consultările cruciale la Palatul Cotroceni. Cine va face parte din delegația partidului AUR
- 15:54 - Ministrul Economiei demontează criticile privind programul SAFE: „România nu aruncă banii pe fereastră”
- 14:04 - Bomba momentului: mișcarea pregătită de Ilie Bolojan. Ninel Peia: „Dominic Fritz este deja condamnat!”
- 13:58 - AUR propune eliminarea numirilor politice fără competență în energie
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News














