Petrișor Peiu: „România se află în criză economică. Nu mai este recesiune!”

Petrișor Peiu
Petrișor Peiu a declarat că România este oficial în criză economică, după ultimele date venite de la INS. Liderul senatorilor AUR a transmis că această criză politică este urmarea crizei economice, generată de măsurile dezastruoase ale Guvernului.
Petrișor Peiu: „Criza politică reprezintă urmarea crizei economice!”
„Noi suntem în recesiune de când am avut două trimestre de scădere consecutivă.
Acum putem spune că suntem în criză. Dacă ai simultan creștere a ratei inflației, a indicelui de creștere a prețurilor de consum și scădere economică, este stagflație.
Este criză economică. Asta nu mai este sub nicio formă recesiune.
Criza politică este urmarea crizei economice.
Deci a fost o criză economică. Unul dintre partidele de la guvernare s-o fi gândit...domne, poate nu e bine cum mergem. Și a intrat în povestea asta cu moțiunea de cenzură.
De aici a rezultat o criză politică, care e o criză politică, trebuie spus, în interiorul coaliției de guvernare. Fenomenul crizei economice va continua tot anul acesta.”, a zis Petrișor Peiu.
Citește și:
- 20:38 - Declarațiile controversate ale Dianei Șoșoacă după incidentul cu drona de la Galați: „NATO și UE vor război în România”
- 14:17 - Scandal pe Legea salarizării. Florin Manole, acuzații incendiare: ce negociază Dragos Pîslaru la Bruxelles
- 12:02 - Ședință de urgență la Guvern! Se aprobă ajutoarele pentru românii afectați de drona căzută în Galați
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News














