Senatul SUA a votat în unanimitate interzicerea aplicaţiei TikTok pe telefoanele angajaţilor guvernului

Senatul SUA a votat în unanimitate interzicerea aplicaţiei TikTok pe telefoanele angajaţilor guvernului
TikTok reprezintă un risc major pentru securitate şi nu îşi are locul pe aparatele guvernului
Senatul SUA a adoptat joi în unanimitate un proiect de lege care interzice descărcarea şi utilizarea aplicaţiei TikTok, reţea socială a grupului chinez ByteDance, pe orice aparat furnizat de guvernul american angajaţilor săi sau membrilor Congresului, relatează AFP, citat de Agerpres.
"TikTok reprezintă un risc major pentru securitate şi nu îşi are locul pe aparatele guvernului", a scris pe Twitter serviciul de presă al senatorului republican Josh Hawley, co-autor al textului.
După adoptarea sa în Senat, controlat de republicani, acest text urmează să fie aprobat de Camera Reprezentanţilor, cu majoritate democrată, pentru ca preşedintele Donald Trump să îl poată promulga.
Textul interzice angajaţilor guvernului american, dar şi ''aleşilor Congresului, angajaţilor Congresului sau responsabililor şi angajaţilor întreprinderilor publice'' să descarce sau să utilizeze TikTok sau orice aplicaţie dezvoltată de ByteDance sau orice agenţie deţinută de ByteDance pe un aparat furnizat de Statele Unite sau de o agenţie guvernamentală''.
Singurele excepţii permise: activităţile legate de securitate cibernetică, informaţii sau aplicarea legii şi a măsurilor disciplinare.
Secretarul de stat american Mike Pompeo a declarat miercuri că Statele Unite doresc să interzică pe telefoanele americane nu numai aplicaţiile TikTok, ci şi alte aplicaţii chineze considerate ca fiind un risc pentru securitatea naţională.
Sursa: Realitatea de Diaspora
Citește și:
- 16:26 - Liderii statelor din formatul B9 își afirmă hotărârea “de a construi NATO 3.0, prin promovarea unei Europe mai puternice în cadrul alianței”
- 16:08 - Summitul B9 la Cotroceni | Volodimir Zelenski: "Trebuie să ne asigurăm că Rusia este împiedicată să mai declare război" - LIVE TEXT/VIDEO
- 11:18 - Summitul B9: lideri importanți din Europa, șeful NATO și oameni-cheie apropiați de Trump sosesc la Palatul Cotroceni – LIVE TEXT/VIDEO
- 07:46 - Liderii NATO se reunesc la București! Nicușor Dan găzduiește Summitul B9 la Cotroceni
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News













