Trump va participa la summitul G7 din Franța, care va avea loc în iunie

Donald Trump
Președintele american Donald Trump va participa la summitul G7 din Franța, programat între 15 și 17 iunie, a declarat marți pentru AFP un oficial de la Casa Albă.
Liderii grupului cu economii avansate, reunind Canada, Franța, Germania, Italia, Japonia, Regatul Unit și Statele Unite, urmează să se întâlnească în stațiunea Evian, la poalele Alpilor.
Atmosfera se anunță tensionată între miliardarul republican și unii dintre șefii de stat și de guvern așteptați în Franța, împotriva cărora acesta a lansat numeroase ofensive comerciale și diplomatice.
Războiul din Iran este o sursă suplimentară de tensiuni între Donald Trump și ceilalți lideri ai G7, cărora președintele american le reproșează că nu au susținut ofensiva militară americană ori că nu s-au implicat pentru a redeschide Strâmtoarea Ormuz.
Citește și:
- 09:48 - Diana Șoșoacă, discurs halucinant în fața lui Putin. Ce i-a răspuns liderul de la Kremlin – VIDEO
- 15:07 - Macron și Ursula von der Leyen, reacție rapidă după explozia dronei de la Constanța: „Solidaritate totală cu România!”
- 08:07 - Cuba, sancțiuni și 67 de ani de război ideologic împotriva Americii - analiză de Ana Maria Păcuraru
- 08:04 - Summit UE - Balcanii de Vest: Nicușor Dan va reafirma sprijinul pentru extindere
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din UNPR și pe Google News













